ALES Hakkında Bilinmesi Gerekenler

ALES diğer adıyla “Akademik Lisansüstü Eğitim Sınavı“, lisansüstü eğitim almak, Akademik personel olmak (araştırma görevlilerinin seçimi) veya yurtdışında eğitim almak amacıyla yapılan bir sınavdır.

ALES’e Kimler Girebilir?

4 yıllık bir üniversiteden mezun olan herkes bu sınava girme hakkına sahiptir.

ALES Ne Zaman Yapılıyor?

ALES, yılda iki kere- aralık ve mayıs- aylarında yapılır. Sınavdan alınması gereken baraj puanı ise 55′ tir. Aralık ayında sınava giren biri daha iyi bir puan almak amacıyla mayıs ayında tekrar girebilir. ve alınan puanların iki sene geçerliliği vardır.

ALES’İN Soru Yapısı ve İçeriği

Sınav, sözel ve sayısal olmak üzere iki bölümden oluşur. Yüksek lisans yapmak isteyen kişi, hangi alanda gelişecekse o bölüme daha fazla ağırlık vermelidir. Sözel bölümde; sözcükte ve cümlede anlam, paragraf ve us yürütme sorulurken; sayısal bölümde ise sayılar, şekil bilgisi ve geometriden sorular çıkar. Her iki bölümde de mantığa dayalı sorular ağırlıktadır.

Son yılların imtihan sorularına bakıldığında konular ve sual dağılımları şöyledir:

 • Sözcükte ve söz öbeklerinde anlam 5-10 soru
 • Cümlede anlam 12-15 soru
 • Paragrafta anlam 25-30 soru
 • Paragrafta Yapı 7-10
 • Mantık ve us yürütmeye dayalı sorular14-17 soru
 • Başvurular ne vakit ve Başvuru Belgelerini Nasıl Alacağım?

  ALES’e başvuru tarihleri sınavlardan yaklaşık iki ay önce ekim ve mart aylarında yapılır. Kesin tarihler ise yetkililerce basın yoluyla sınava girmek isteyenlere duyurulur. Başvuru belgelerini ise; mezun olan adaylar istedikleri üniversiteye onaylatacak, mezun olmayan adaylar ise bulundukları üniversiteye onaylatacaklar. Belgeyi, üniversite rektörlüğünden temin edebilirsiniz. Açıköğretim öğrencileri bağlı bulundukları büroya da onaylatma hakkına sahiptir.

  Mezun Olunan Lisans Programı Dışında Bir Alanda Yüksek Lisans Yapılabilir Mi?

  Evet, yüksek lisans yapan kişiler için herhangi bir bölüm sınırlaması yoktur. Tarih bölümünden mezun olan biri, felsefe alanında yüksek lisans yapabilir veya mühendislikten mezun biri edebiyatta yüksek lisans yapabilir; ancak genellikle adaylar, kendi alanında yüksek lisans yapmayı isterler. Bunun nedenleri ise konulara aşina olma ve kendini geliştirmenin yanısıra ileride çalışacağı kurumda meslektaşından farklı kademede göreve başlamasıdır.

  Bunu bir örnekle açıklayacak olursak; tarih bölümünden mezun olan biri felsefe alanında yüksek lisans yaparsa ileride bunun ona sağlayacağı bir kıdem farkı yoktur ancak kendi bölümünde yüksek lisans yaparsa çalışacağı kurumda meslektaşlarından farklı kademede göreve başlar.

  ALES’te Yapılan Hatalar

  ALES soruları zor olmayan ancak pratiklik ve hız gerektiren sorulardır. Sınav süresi az ve sorular uzun vakit alan türdendir. Bu nedenle imtihan süresinin iyi kullanılmasını gerektirir.

  Sınavda;

 • Sorunun üzerinde çok fazla vakit harcamak
 • Hızlı çözeyim derken soruyu hata anlamak veya işlem hatası yapmak
 • Okuma alışkanlığı kazanılmadığı için özellikle paragrafta anlam sorularını yapamamak
 • Sınavdan önceki gece uyuyamamak
 • Motivasyon eksikliği, fizyolojik rahatsızlıklar vs. sınavın başarısızlık nedenlerindendir.

Sınava Nasıl Hazırlanmam Gerekiyor?

Konu çalışmaktan çok bol bol sual çözmek pratiğinizi aka ölçüde arttıracaktır. Özellikle imtihan öncesi pek çok yayın, nihayet yılların çıkmış sorularını kapsayan kaynaklar çıkarır. Bu soruları mutlaka çözün ve anlamadığınız yerleri es geçmeyin çünkü genellikle benzer sorular sorulmakta.

Sınava her sene 100000 civarında yüksek lisans adayı girmekte. Tabi bu adet yıllar arasında farklılık gösteriyor. Özellikle imtihan puanının iki sene geçerli olması nedeniyle mezun olmayan adaylar da önceden girerek bu sayıyı etkileyebiliyor.

Sınava Giriş ve Sınav Sonuç Belgeleri;Sınava giriş ve sonuç belgeleri adayların adreslerine gönderilir ve sonuçlar, ÖSYM’nin resmi sitesinde yayınlanır. Sınav belgeleri eline geçmeyen adaylar ÖSYM’ye başvurarak tekrar gönderilmesini talep edebilirler.

Sınav sonucunda beklediğinden az puan aıp tekrar incelenmesini isteyen adaylar, imtihan sonuç belgelerinin gönderildiği tarihten itibaren en geç 30 gün içerisinde ücret yatırıldığına dair dekont ve mazeretlerini bildiren dilekçeleriyle ÖSYM’ye başvurabilir.

Kaç puan almam gerekiyor?

Adayların kendi alanlarında en az 55 alması gerekir ancak akademik vazife almak isteyen adaylar için ÖSYM’nin belirlediği taban puanı 70′tir. Ayrıca bu adaylar Üniversite Dil Sınavı(ÜDS) ye girmeli ve en az 50 almalıdır.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !